A Szimbiózis Alapítvány egy régi bezárt fitneszterem átalakításával 2014 december 3-án, a Fogyatékos Emberek Világnapján nyitotta meg a „Batyu-Téka több, mint Étterem…” elnevezésű speciális közösségi színterét Miskolc belvárosában, az Arany János utca 4 szám alatt. Esetünkben nem egy egyszerű fogyatékossággal élőket foglalkoztató étteremről van szó (ezért is választottuk a „több, mint étterem” szlogent) ugyanis a hely közösségi és szociális tevékenysége sokkal erőteljesebb, mint az ingatlan működtetését fenntartó éttermi funkció.
„Az elsődleges cél az volt, hogy esélyt adjunk” – Szabó Boglárkával, a Batyu-Téka Étterem vezetőjével beszélgettünk
A szülővárosomban egyedülálló Batyu-Téka étterem a második volt az országban, ahol megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatnak, ezzel is felhívva a figyelmet az esélyegyenlőség fontosságára. A Szimbiózis Alapítvány 2014. decemberében nyitotta meg a vendéglátóegységet, amely népszerűvé vált a helyi lakosság körében. Működéséről az üzletvezetővel, Szabó Boglárkával beszélgettem.
PE: Az Alapítvány milyen céllal hozta létre ezt az éttermet?SZB: A Szimbiózis Alapítvány elnökének régi álma volt egy ilyen típusú hely létrehozása.
Hosszasan pályázott és végül sikerült megnyerniük egy pályázatot, ami az induláshoz szükséges volt. Ezek után a felújítások már önerőből történtek. Az elsődleges cél az volt, hogy esélyt adjunk az Alapítvány Lakóotthonának ellátottjainak, hogy megtalálják a helyüket a munkaerőpiacon.
PE: Milyen reklámok, internetes hirdetések segítették az éttermet, hogy ismertté váljon a városban?SZB:Létrehoztunk egy honlapot még az induláskor,
www.batyuteka.hu címen. A Facebookon is megtalálhatóak vagyunk, ahová hetente felkerül a menü, amik segítik az érdeklődőket a tájékozódásban. A Miskolci Televízió is készített rólunk összeállítást a műsoraiban és több országos televízióban is szerepelhettünk. Magazinok is szívesen készítettek velünk interjút. Az első három héten kihasználtuk a tömegközlekedés adta lehetőségeket és a városi buszok oldalán helyeztük el hirdetéseinket.
PE: Kiknek adtok esélyt, hogy nálatok dolgozzon?SZB: Az Alapítvány Foglalkoztatási Irodájában hallgattuk meg a jelölteket. A miskolci Munkaügyi Központtal is van kapcsolata az alapítványnak, akik rangsorolták a jelöltjeiket az étteremben lévő álláshelyekre. Elsősorban mentális és fizikai fogyatékkal rendelkező embereket foglalkoztatunk.
SZB: Bármilyen típusú fogyatékkal élő személyt tudtok alkalmazni?
A betegségük foka alapján választottuk ki az itt dolgozókat, az alapján, hogy el tudják-e látni a rájuk bízott feladatokat és az állapotuk megengedi-e, hogy nyolc órában dolgozzanak. Leginkább fiatal mentális problémákkal küzdő alkalmazottjaink vannak, illetve olyanok, akik elmúltak negyven évesek és egészségügyi állapotuk miatt kiestek volna a munkaerőpiacról.
PE: Mit tapasztaltatok hogyan végzik a munkájukat?SZB: Az éttermünk szívesen foglalkoztat akár mentális, akár valamilyen fizikai fogyatékkal élő alkalmazottat, mert van tapasztalata az alapítványnak az alkalmasságukat illetően. Bár eleinte nehéz volt betanítani őket. A fiatalabb alkalmazottaknak a vendégekkel való megfelelő bánásmód okozott problémát a kiszolgálásnál, de ezt is ügyesen megtanulták. Nem érkezett panasz a munkájukat illetően. Akik idejárnak, tisztában vannak, hogy kiket alkalmazunk az étteremben , nincs ezzel kapcsolatban semmilyen kifogásuk.
PE: Terveztek-e további fejlesztéseket az étteremben, vagy esetleg országos terjeszkedésen gondolkoztatok-e már?
SZB:Nem szeretnénk több éttermet nyitni sem a városban, sem az ország bármely területén. Egyelőre meg vagyunk azzal elégedve, hogy jól működik a Batyu-Téka és a vendégek szívesen járnak hozzánk. Esetleg a konyhát lehetne még fejleszteni, de az is megfelel az igényeknek. Mintegy 80-90 ember fordul meg az étteremben naponta, akiknek a nagy része törzsvendég. A környéken lévő irodákból, üzletekből érkeznek a vendégeink és a belvárosban lakók közül is sokan térnek be hozzánk.
PE: További internetes oldalakat, videókat, reklámokat terveztek-e készíteni, hogy azokkal is tovább népszerűsítsétek a Batyu-Tékát?
SZB: Egyenlőre nem tervezünk további hirdetéseket közzétenni. Ha lesz rá külön fedezet, akkor talán igen. Mert most úgy tapasztaljuk, hogy a nyitáskor meghirdetett kampányunk megtette a hatását és egyre több lett a visszajáró vendégünk. És a városban lévő fesztiválok alkalmával , amelyeket a belvárosban rendeznek, sok turista is betér az éttermünkbe. ezért nagyon jó, hogy ilyen frekventált helyen vagyunk.
PE: Köszönöm az interjút és további sikeres munkát kívánok!
Szerző: Petővári Enikő
Ételrendelés esetén:
-
Kiszállítással:
Kiszállítás esetén a megrendelt menü árát a futárnak kell kifizetni.
-
Étteremben:
A számla a helyszínen fizetendő készpénzzel, bankkártyával vagy SZÉP kártyával (OTP, MKB, K&H). A feltüntetett árak az ÁFÁ-t tartmazzák.
-
Számlakiállítás
A megrendelésről a futár blokkot ad, számlakiállítási igényét kérjük, a megrendeléskor (számlakiálltás menüpontban vagy telefonon) előzetesen jelezni szíveskedjék.
Termék vásárlása esetén:A megrendelt áru ellenértékét és a szállítás költségét az áru kézhezvételekor, a csomagban található számla ellenében, a futárnak, illetve a csomag átadójának készpénzben kell kiegyenlíteni.